طراحی واکنشگرا

این روزها در اکثر منازل یک تلویزیون LED، یک لپ تاپ، کامپیوتر، تلفن هوشمند، یا حداقل یک تبلت وجود دارد. همچنین در برخی از انواع خودروها نوعی نمایشگر قرار دارد. افراد در خانه، دفتر کار یا مکان های عمومی توسط انواع نمایشگرها در سایزهای مختلف احاطه شده اند. اصلاً عجیب نیست که یکی از بزرگترین تغییر و تحولات در زمینه طراحی سایت در سالهای اخیر افزایش طراحی واکنشگرا بوده است.

کسب و کارها باید سعی کنند تا جای ممکن وب سایتشان حرفه ای به نظر رسیده و استفاده از آن برای کاربران راحت باشد. وب سایت باید حدالامکان بر روی نمایشگرهایی با انواع سایزهای مختلف به خوبی نشان داده شود. طراحی واکنشگرا برای وب سایت می تواند به عنوان یک تجربه کاربری بهینه شده بر روی همه دستگاه ها و بسترها تعریف گردد.

طراحی واکنشگرا از نگاه آمار

استفاده از این نوع طراحی در برخی منابع نزدیک به ۱۲ درصد و در برخی دیگر تا بیش از ۸۰ درصد گزارش شده است. بر اساس یک نظرسنجی که اخیراً توسط گوگل انجام شده، ۸۲ درصد از مجموع ۶۸۴ وب مستری که در رأی گیری شرکت کردند مدعی استفاده از استراتژی طراحی واکنشگرا بودند.

با این حال، این درصد به نظر کمی بالا می آید. به ویژه با در نظر گرفتن اینکه در واقع شاید میلیاردها وب سایت در جهان وجود داشته باشند. درصدهایی که بر اساس برخی مطالعات دیگر به دست آمده، کاملاً بر خلاف آن چیزی است که نظرسنجی گوگل نشان می دهد.

در سال ۲۰۱۳، Pure Oxygen Labs به همراه Fortune 100 تحلیلی را انجام داده و دریافتند که تنها ۱۱ درصد از وب سایت ها به خوبی بر روی همه دستگاه ها کار می کنند. در نوامبر سال ۲۰۱۴، Akamai رقمی را منتشر کرد که نشان می داد نزدیک به ۱۹ درصد از ۱۰۰۰۰ وب سایت برتر جهان از طراحی واکنشگرا استفاده می کنند.

این آمار و ارقام همگی نشان می دهند که روند روی آوردن به طراحی واکنشگرا در حال رشد است. شاید به آن اندازه ای که گوگل ادعا می کند نباشد، اما باز هم در حال رشد است. زیرا وب مسترهای بیشتر و بیشتری در حال پی بُردن به اهمیت آن هستند.

در مطالعه Akamai همچنین مشخص شد تعداد وب سایت هایی که دو آدرس URL جداگانه برای دسکتاپ و موبایل دارند نسبت به سایت هایی که کاملاً واکنشگرا طراحی شده اند اندکی بیشتر (در حدود ۲۱ درصد) است.

یک وب سایت با طراحی واکنشگرا چگونه است؟

اگر شما می خواهید وب سایت تان توسط همه قابل دسترس بوده و کاربر پسند باشد، باید:

  • آن را به گونه ای طراحی کنید که بر روی نمایشگرهایی با سایزهای مختلف، از جمله تلفن همراه، به خوبی نمایش داده شود. با پیکربندی صحیح متا تگ viewport می توانید این کار را انجام دهید. به طوریکه اندازه وب سایت شما به طور خودکار با سایز صفحه نمایش منطبق گردد. تنظیمات viewport به شما قدرت کنترل مقیاس و عرض صفحه وب بر روی دستگاه های مختلف را می دهد.
  • آن را دوستدار لمس یا touch – friendly کنید، به طوریکه کاربران تبلت و تلفن همراه بتوانند بر روی صفحه نمایش های خود ضربه زده و با سایت شما تعامل کنند. به طور ایده آل، سایت شما باید آیکون های لمسی به اندازه کافی بزرگ داشته باشد که به راحتی قابل مشاهده و ضربه زدن باشند.
  • ناوبری به شدت مهم است. به محل قرارگیری لینکها و دکمه ها خیلی دقت کنید. آیا می خواهید از نوار اسکرول استفاده کنید یا از منوهای کشویی؟ نباید همه چیز آنقدر کوچک باشد که کاربر در لمس لینک یا دکمه صحیح دچار مشکل شود. از سوی دیگر، طراحی سایت شما نباید خیلی سنگین باشد.
  • وب سایت خود را تست کنید تا به ایرادات آن پی برده و بهبودهایی را بر اساس آن انجام دهید. می توانید برای این کار از دوستان خود نیز کمک بگیرید و نظر آنها را جویا شوید.

در آخر

یک طراحی واکنشگرا نرخ پرش یا همان Bounce rate شما را کاهش خواهد داد. این بدان معنی است که بازدید کنندگان بیشتری و برای مدت زمان طولانی تری در وب سایت شما باقی خواهند ماند. هر چقدر مدت حضور بازدید کننده در سایت بیشتر باشد، نرخ تبدیل بالاتر خواهد بود. این موضوع فوق العاده مهم است، به ویژه اگر شما دارای یک کسب و کار تجارت الکترونیکی باشید.

روز و شب خوشی را برایتان آرزومندم.

در صورت مفید بودن این مطلب برای شما لطفاً آن را به اشتراک بگذارید.

درباره احسان رضایی

کارشناس‌ارشد نرم افزار - طراح وب‌سایت - متخصص بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *