“ای کاش هر انسانی بداند معجزه‌گر است و عصای اعجازش کلام اوست”

در مباحث قبل، نکات متعددی در مورد سخنرانی و فن بیان را برای شما شرح دادم، در این مطلب از مجموعه مطالب آموزش فن بیان می‌خواهم با شما در مورد اهمیتِ آغاز سخنرانی صحبت کنم.

آغاز سخنرانی بسیار مهم است

مهمترین قسمت از یک سخنرانی و فن بیان موفق آغاز آن است. زیرا که بیشتر از سایر قسمتها در ذهن مخاطب باقی می‌‌ماند. البته سایر قسمتها نیز مهم‌اند، اما شما برای اینکه سخنرانی ویژه و خاصی داشته باشید، باید و حتماً روی آغاز آن بیش از باقی قسمتها وقت و انرژی بگذارید.

فرض کنید برای صحبت در جمع دانشجویان رشته حقوق دعوت شده‌اید. تا در مورد ارزش و جایگاه رشته حقوق و وکالت سخن بگوئید. سخنرانانِ پیش از شما همگی سخنانی خسته کننده ارائه کرده‌اند و تعداد زیادی از مستمعین سالن را ترک کرده‌اند. و اندک حضار باقی مانده نیز سرهاشان را در موبایل هایشان کرده‌اند و در حال چک کردن پیامهای خود هستند.

در این شرایط شما چه می کنید؟ آیا مثل سخنرانان قبلی مطلبی خسته کننده را ارائه می‌دهید؟!!  آیا شما نیز بدون توجه به اینکه این حضار در جلسه آمده‌اند تا سخنرانی شما را گوش دهند ارائه خود را می‌دهید و می‌روید؟!! متأسفانه بیش از ۹۵ درصد سخنرانانی که تاکنون دیده‌ام به همین شیوه سخنرانی کرده‌اند. آنها هیچ اهمیتی به  اتلاف وقت حاضرین در جلسه نمی‌دهند. آنها فقط چون باید سخنرانی کنند سخنرانی می‌کنند و هیچ هدفی از صحبتهای خود ندارند.

و این واقعیت را درک نکرده‌اند که سخنران هنگامی که پشت تریبون می‌رود رسالت و مسئولیتی دارد. امیدوارم اگر روزی تصمیم به سخنرانی گرفتید در قبال وقتِ مستمعین مسئولیت‌پذیر باشید. به داستان خود برگردیم. اینجا بودیم که همه مستمعین سرهایشان را در موبایل کرده‌اند و در حال چک کردن پیامهایشان هستند. شما به پشت تریبون می‌روید، با نام خدا صحبتهای خود را آغاز می‌کنید. لازم است کاری کنید که توجه حضار به شما جلب شود، چه کار می‌کنید؟

 

سخنرانی جواهر لعل نهرو

جواهر لعل نهرو؛ اولین نخست وزیر هند؛ او وکیلی زبردست و سخنرانی آزاد مرد و بی همتا بوده است

اگر اینگونه شروع کنید چطور است؟

(لطفاً با حرارت این جملات را بگوئید). از عمق جان به تمامی شما جوانان درود می‌فرستم. شمایی که قدم در راهی نهاده‌اید که جزو شریف‌ترین و عزیزترین و با ارزش ترین کارهاست. شمائی که خداوند این توفیق را به شما داده تا بزرگترین بارهایی را که یک انسان می‌تواند به دوش بکشد. را بر پشت خویش کشید و آن دفاع از حق و عدالت است. شما مسئول نشاندن لبخندی بر لبان پیرزنی مظلوم هستید. شما مسئول پاک کردن اشک‌های کودکی یتیم هستید. شما مسئول فدای خویش برای برقراری حق و عدالت هستید. آگاه باشید که در دنیا هیچ لذت و رضایتی بالاتر از رساندن حقی به محقی نیست و الی آخر.

اگر با شور و حرارت این جملات را بخوانید حضاری که سرشان را در موبایلهایشان کرده‌اند سرهاشان را بالا خواهند آورد. و متوجه شما خواهند شد، چه بسا برای شما شروع به دست زدن کنند. و صدای دست زدنشان حضاری را که سالن را ترک کرده‌اند دوباره به آنجا بکشاند.

این تنها یک راه برای شروع کردن یک سخنرانی و فن بیان خوب است، ما در کلاسهای مؤسسه رادین شما را با انواع آغازهای یک سخنرانی خوب آشنا خواهیم کرد. شما می‌توانید برای اطلاع از زمان برگزاری کلاسهای و تهیه فیلم های آموزشی با مؤسسه رادین در تماس باشید.

 

ثبت نام در مؤسسه رادین

ثبت نام در مؤسسه رادین

در صورت مفید بودن این مطلب برای شما لطفاً آن را به اشتراک بگذارید.

درباره پیش‌فرض سایت

استاد دانشگاه - حقوق، MBA و DBA - تدریس دوره‌های فن سخنوری، فنون مدیریت و کسب و کار، فنون بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *