“ای کاش هر انسانی بداند معجزه‌گر است و عصای اعجازش کلام اوست”

فن بیان و سخنوری مقدمه

در بخش پیشین از سری مباحث فن بیان و سخنوری به مباحثی همچون؛ نقش ترس در هنگام سخنرانی، اهمیت تمرین برای ارائه یک سخنرانی خوب، توجه به علائق مخاطبان و … پرداختم. در این بخش مختصری با شما در مورد اهمیت فن بیان و سخنوری برای رهبران و مدیران، نقش زبان بدن در هنگام سخنرانی، حذف تکیه کلام ها و رفتارهای اضافی حین سخنرانی صحبت خواهم کرد.

 اگر می‌خواهید رهبری یا مدیریت کنید ابتدا یاد بگیرید که چگونه سخن بگویید.

بنده و تمامی همکارانی که در زمینه آموزش سخنوری فعالیت می‌کنند به اتفاق بر این نظر استواریم که مدیر تا زمانی که نتواند خوب سخن بگوید مدیرِ شایسته‌ای نخواهد بود. مدیر می‌بایست بتواند به همکاران خویش انگیزه، شور و هیجان را منتقل کند. مدیری که اینگونه نباشد بهتر است هیچ وقت مدیر نباشد. موفقیت و شکست یک شرکت، کارخانه، کارگاه و یا هر ارگان دولتی و غیر دولتی به طور مستقیم به عملکرد مدیر وابسته است. و مدیری که نتواند همکارانش را با کلام به تلاش بیشتر، به وظیفه شناسی و به پایبندی به اصول وا دارد، نمی‌تواند به درستی مدیریت کند. بنابراین توصیه مؤکد من به تمام مدیران این است که هر چه سریعتر فن بیان و سخنوری را بیاموزند.

 

وینستون چرچیل

وینستون چرچیل: نخست وزیر بریتانیا در طی جنگ جهانی دوم؛ او برنده جایزه نوبل ادبیات بود. صرف نظر از سیاست هایش او سخنوری قهار بوده است.

همه اعضای بدن شما در حین سخنرانی در حال سخن گفتن اند

زمانی که در مقابل عده‌ای قرار می‌گیرید این تنها کلام شما نیست که صحبت می‌کند. دستان، چشمان، حالات چهره، پاها، قدمها، شانه‌ها، لبخندها ، نگاه‌ها ، اشارات، وضعیت ظاهری، نحوه ایستادن، نحوه پوشش. و خلاصه هر آنچه از شما دیده، شنیده، و حتی به مشام می‌رسد در حال صحبت است. و حاضرین همه این صحبت‌ها را می‌شنوند و بر اساس آن از صحبت شما برداشت می‌کنند. بنابراین بسیار بسیار مراقب حرفهایی باشید که از زبان بدن شما به گوش می‌رسد!!. این که چگونه باید از هر یک از اعضای بدن خود برای انتقال پیام خود استفاده نمائید بحث بسیار مفصلی بوده و به خودی خود مهارتی است که نیازمند آموزش و یادگیری است. شما می‌توانید برای تهیه فیلم‌های آموزشی و مطالب مرتبط با زبان بدن حین سخنوری با مؤسسه رادین در تماس باشید.

 

فردریک داگلاس

فردریک داگلاس: از بزرگترین مبارزان ضد برده داری بود. سخنرانی او به نام “چهارم جولای برای بردگان چه معنا دارد” بسیار معروف است.

تکه کلام ها و رفتارهای اضافی خود را دور بیندازید

شاید با افرادی مواجه شده باشید که حین سخنرانی با خودکار خود بازی می‌کنند. با موهای خود بازی می‌کنند، پاهای خود را تکان می‌دهند، عینک خود را مرتب برمیدارند و می‌گذارند. همه این رفتارها توجه بیننده را از صحبت پرت خواهد کرد. سعی کنید از رفتارهای اینگونه حین سخنرانی بپرهیزید. همچنین تکه کلام های اضافی کلامتان را کنار بگذارید. هستند افرادی که تکه کلامهای خودشان را دارند. مثلاً مرتب می‌گویند به قول معروف، مرتب می‌گویند خدمتتان عارضم و … و یا مرتب صدای اِ را در میان صحبتشان می‌گویند. این گونه تکه کلام ها از کیفیت سخنرانی شما به شدت می‌کاهد. و حتی اگر متن سخنرانی قوی‌ای داشته باشید، در سایه این تکه کلام ها سخنرانی شما دچار اُفت کیفیت می‌شود. برای اینکه این گونه تکه کلام ها را کنار بگذارید مقداری از سرعت سخنرانی خود بکاهید و به صحبت خود حین سخنرانی متمرکز شوید.

سعی کنید هیچ حرف اضافی حین سخنرانی بر زبان نرانید. با این روش بعد از مدتی ناخودآگاه این اضافات سخنرانی از کلام شما زدوده می شوند. مثالی که همیشه برای شاگردانم می‌زنم این است که سخنرانی مشابه رانندگی است. ابتدا آهسته برانید، کمی که مسلط تر شدید می توانید پدال گاز را بیشتر فشار دهید. ابتدا با آرامی و دقت سخن بگوئید، بعد از مدتی می‌توانید سرعت سخن گفتن را در صورت نیاز افزایش دهید. یادتان باشد، همانطور که قبلاً هم گفتم، تمرین قبل از سخنرانی را از یاد نبرید. هر چه بیشتر تمرین کنید سخنرانی شما بهتر خواهد بود. ضبط صدا و گوش دادن به آن بسیاری از اضافات کلام شما را آشکار می کند. سعی کنید صدای خود را ضبط و مشکلات آن را مرتفع نمائید.

دموستن

دموستن؛ سخنران زبردست یونان باستان. او لکنت زبان داشت و به همین دلیل همراه با شنی در دهان سخن می گفت

 

در صورت مفید بودن این مطلب برای شما لطفاً آن را به اشتراک بگذارید.

درباره پیش‌فرض سایت

استاد دانشگاه - حقوق، MBA و DBA - تدریس دوره‌های فن سخنوری، فنون مدیریت و کسب و کار، فنون بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *