اختصار و ایجاز در سخنرانی و فن بیان

در بخش های پیشین از سری مجموعه فن بیان و سخنوری در مورد مباحث مختلفی صحبت نمودیم. از جمله نقش قصه گویی و تصویرسازی ، اهمیت یک آغاز خوب برای سخنرانی،  نقش زبان بدن در سخنرانی، حذف تکه کلام ها، نقش تمرین در داشتن یک سخنرانی خوب و چندین و چند موضوع دیگر. در این قسمت از مباحث آموزشی قصد دارم با شما در مورد پرهیز از زیاده گویی یا به عبارتی دیگر اختصار و ایجاز در سخنرانی صحبت کنم.

ای کاش هر انسانی بداند معجزه‌گر است و عصای اعجازش کلام اوست

از سخنرانی طولانی به شدت بپرهیزید

آلمانی ها ضرب المثلی دارند که می گوید ” کم بیشتر از زیاد است”. حتی اگر سخنرانی شما با بهترین کلمات آزین شده باشد، پرشور و پر حرارت باشد، منسجم و دقیق باشد اما زمان آن طولانی باشد، باز سخنرانی خوبی نخواهد بود. در واقع اختصار و ایجاز در سخنرانی بسیار مهم است. چرا بعضی سخنران ها اصرار دارند که اینقدر سخنرانی را به درازا بکشند؟ آیا فکر می کنند مغز مستمعین گنجایش این همه مطلب را دارد؟؟

آخرین سخنرانی که در آن شرکت کرده اید را به یاد آورید. چقدر از آن سخنرانی را به یاد دارید؟ در خوشبینانه ترین حالت بیشتر از ۳۰ تا ۴۰ درصد از آن سخنرانی را به خاطر نخواهید آورد. با این شرایط آیا فکر می کنید لازم است این همه مطلب در یک سخنرانی ارائه شود. چرا مقداری از آن را برای سخنرانی بعدی نگذاریم ؟؟

توماس جفرسون

توماس جفرسون، سومین رئیس جمهور آمریکا. وی نقش اصلی را در نوشتن اعلامیه استقلال آمریکا ایفا کرد. وی سخنوری قوی بوده است.

 

از این گذشته ممکن است بعضی افراد معدود قادر باشند یک سخنرانی بالای یک ساعت را تاب آورند. اما آیا همه افراد مثل هم هستند؟؟ مسلماً تاب و تحمل و گیرایی افراد یک جلسه با هم متفاوت است. و شما برای همه آنها سخن می گوئید و مسئولید مراعات همه مستمعین را بنمائید.

اختصار و ایجاز در سخنرانی

دوست جامعه شناسی داشتم که سخنرانی هایش همیشه برای من جذاب بود. او سخنرانی اش را با یک شعر کوتاه که بی ارتباط با بحث نبود آغاز می کرد. موضوع را عنوان می کرد. با تسلط تمام جملاتش را با مثالهای زیبا می آرائید و در پایان نیز شعری زیبا می خواند. و هیچ گاه بیش از ۱۵ دقیقه سخن نمی گفت. به همین سادگی او یک سخنرانی مفید را ارائه می کرد. و همه سخنرانی های مفید او را به یاد می سپردند. چراکه اختصار و ایجاز در سخنرانی را به خوبی رعایت می کرد.

شما عزیزان می توانید برای اطلاع از نحوه برگزاری کلاس ها و تهیه فیلمهای آموزشی سخنرانی و فن بیان با مؤسسه رادین در تماس باشید.

ثبت نام در مؤسسه رادین

ثبت نام در مؤسسه رادین

در صورت مفید بودن این مطلب برای شما لطفاً آن را به اشتراک بگذارید.

درباره پیش‌فرض سایت

استاد دانشگاه - حقوق، MBA و DBA - تدریس دوره‌های فن سخنوری، فنون مدیریت و کسب و کار، فنون بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *