هنگام سخنرانی دقیقا بدانید چه می‌خواهید بگوئید

” اگر حرفی ندارید، بهتر است سکوت کنید”. تسلط شما به موضوع در کیفیت سخن رانی شما بسیار تاثیرگذار است. اینکه مطالب بدیع، هیجان‌انگیز، تازه و آموزنده بوده و وقتِ مستمعین را هدر ندهد مسلماً روی کیفیت سخنرانی شما تاثیر خواهد گذاشت. این را بدانید که اگر صحبت دلنشینی در دل داشته باشید. شوق ابرازِ آن شما را به خوب حرف زدن وا خواهد داشت. قبل از هر سخن رانی خوب مطالعه کنید. مطالب را گردآوری کنید و به صورت منسجم و خلاصه برای خود آماده کنید. متن سخن رانی خود را بنویسید، لازم نیست آن را حفظ باشید اما باید بداند که در کجا چه باید بگوید. طوری بیان کنید انگار که بداهه است. اما فقط شما هستید که می‌دانید سخن رانی را قبلاً چندین بار تمرین کرده‌اید. وقتی به موضوع بحث مسلط باشید حتما اعتماد به نفس شما حین بیان بالا خواهد رفت و به خود مطمئن‌تر خواهید بود.

 

دکتر علی شریعتی

دکتر علی شریعتی: سخن رانی آزاد مرد، سبک سخن رانی مخصوصی داشت که بسیار گیرا بود.

برای سخنرانی هر چه می توانید تمرین کنید

حتی بهترین سخنران‌ها قبل از انجام سخنرانی بارها و بارها سخنرانی خود را تمرین می‌کنند. آنها جلوی آینه می‌ایستند و سخنرانی خود را تکرار می‌کنند. از خود فیلم‌برداری می‌کنند و ایرادهای خود را مرتفع می‌کنند. صدای خود را ضبط می‌کنند و ایرادات بیان و لحن خود را اصلاح می‌کنند.
دوستی داشتم که مجری زبردستی بود. یک بار از او پرسیدم چگونه است که می‌توانی با این مهارت اجرا کنی. پاسخ او این بود : تمرین، تمرین و تمرین. او می‌گفت من گاهاً یک اجرا را بیش از چهل بار تمرین می‌کنم تا بتوانم به بهترین نحو آن را اجرا کنم.

مخاطب خود برای سخنرانی را بشناسید

شما به عنوان سخنران باید بدانید برای چه کسانی قرار است سخن بگوئید. سخنرانی شما در جمع اساتید دانشگاه با زمانی که در جمع کارمندان یک اداره صحبت می‌کنید متفاوت خواهد بود. بنابراین قبل از آنکه خود را برای سخنرانی آماده کنید حتماً در مورد مخاطبان خود سؤال بپرسید. یادم می‌آید زمانی برای مخاطبانی صحبت می‌کردم که به خاطر تجربه فراوان اطلاعات وسیعی در مورد موضوع بحث داشتند و مرا سؤال پیچ کردند. سوالاتی که حتی برای من ناآشنا بود. در صورتی که اگر می‌دانستم قرار است با چه مخاطبانی روبرو شوم، مسلماً نحوه آمادگی من برای سخنرانی متفاوت می‌بود.

 

باراک اوباما

باراک اوباما: از پدری کنیایی متولد شد و به ریاست جمهوری آمریکا رسید، او سخن رانی زبردست است.

قبل از سخنرانی در مورد علاقمندی مخاطبان خود بپرسید

قبل از سخن رانی می‌بایست دقیقاً مطلع باشید که چه چیز می‌تواند برای مستمعین شما جذاب باشد. شما می‌توانید از مسئول برگزار کننده سخن رانی بخواهید به شما در این مورد کمک کند. حتی می‌توانید متن سخنرانی خود را برای او بخوانید و از او نظر بخواهید. مسلماً هیچ سخن رانی دوست ندارد شاهد این باشد که حضار پس از گذشت چند دقیقه از سخنرانی سالن را ترک کنند. بنابراین دقیقاً در مورد علائق شنوندگان آگاهی یابید. در قسمت بعد با شما در مورد زبان بدن هنگام سخن رانی، حذف تکیه کلام‌ها، تمرینات صداسازی و مسائل دیگر صحبت خواهم کرد.

شما می‌توانید برای آگاهی از کلاسهای عملی فن سخنوری و یا تهیه فیلم‌های آموزشی با مؤسسه رادین در تماس باشید.

 

در صورت مفید بودن این مطلب برای شما لطفاً آن را به اشتراک بگذارید.

درباره پیش‌فرض سایت

استاد دانشگاه - حقوق، MBA و DBA - تدریس دوره‌های فن سخنوری، فنون مدیریت و کسب و کار، فنون بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *