“ای کاش هر انسانی بداند که معجزه‌گر است و عصای اعجازش کلام اوست”
سخنوری هنری است که صاحب آن از کلام به عنوان ابزاری معجزه‌گر، اثرگذار و تحول‌آفرین استفاده می‌کند. اعجاز می‌آفریند، به عمق جان مستمعین نفوذ می‌کند و از انسان گونه دیگری از انسان می‌سازد.

مقدمه فن سخنوری:

انسان تنها موجودیست که می‌تواند سخن بگوید. و تنها اوست که می‌تواند کلمات را به یکدیگر گره بزند، جمله بسازد و مفاهیم را منتقل کند. در طول تاریخ سخنوران بزرگ باعث حرکت جامعه، انگیزش توده‌ها و خیزش آحاد مردم بوده‌اند. سؤال پیش رو این است که آیا می‌توانیم از این ابزار نیرومند یعنی فن سخنوری به بهترین صورت استفاده نمائیم؟. پاسخ این است که خیر، اکثر ما راه استفاده صحیح از این توانایی بزرگ را یاد نگرفته‌ایم. ما هنوز نمی‌دانیم چه بگوئیم، چگونه بگوئیم و در کجا بگوئیم. دیگر سؤال این است که چرا باید نحوه استفاده از فن سخنوری این ویژگی منحصر به فرد را بیاموزیم؟!

پاسخ‌های متفاوتی به این سؤال داده‌اند ، یکی می‌گوید برای ارتباط مناسب، یکی می‌گوید برای انتقال احساسات و یکی می‌گوید برای فهم متقابل. همه این پاسخ‌ها صحیح است ولی این پاسخ را از من بپذیرید، که شما برای موفق شدن، برای پیروز شدن، برای اوج گرفتن به فن سخنوری نیاز دارید. شما برای پراکندن بزرگی و بزرگ‌منشی، برای متفاوت بودن، و برای انسان بودن باید بتوانید سخن بگوئید. در هر جایگاه و مقامی هستید، هر شخصیت و ریشه‌ای که دارید. هر تحصیلات و پیشینه‌ای که دارید نیاز دارید که خوب سخن بگوئید. نیاز دارید که روی دیگران تاثیر بگذارید و با اعجاز کلمات و فن سخنوری دیگران را متأثر سازید. در ادامه این مطلب و مطالب دیگری که از نگارنده‌ی این سطور خواهید خواند فن سخنوری را خواهید آموخت.

فن سخنوری مارتین لوترکینگ

فن سخنوری مارتین لوترکینگ

اگر ترس نداشته باشید سخنوری بزرگ خواهید بود

یادتان باشد اگر ترس نداشته باشید در هر کاری پیروز خواهید بود. به خود تلقین کنید که می‌توانید سخنران بی‌نظیری باشید. می‌توانید به خوبی در مقابل صدها و یا هزاران نفر با اعتماد به نفس سخن بگوئید.
اولین قدم برای اینکه سخنرانی بزرگ شوید این است که ترس را کنار بگذارید.
یادم می‌آید روزهای نخستینی که برای تدریس می‌رفتم دستهایم می‌لرزید. ترس اینکه مورد تمسخر قرار گیرم، ترس اینکه دانشجویان مرا با سؤالاتشان گیر بیندازند با من بود. اما به تدریج این واهمه کم و کمتر شد. و اکنون به راحتی سخن می‌گویم. تنها کاری که کردم این بود که بیشتر و بیشتر در مقابل دیگران حرف زدم. یادتان باشد هر چه بیشتر سخنرانی کنید سخنگوی متبحّرتری خواهید بود. این سخن حضرت علی را به یادتان می‌آورم که می‌گوید “هر گاه از چیزی ترسیدی خود را در آن بینداز، زیرا که ترس ِ از آن تو را بیشتر می‌آزارد”.

فن سخنوری آبراهام لینکلن

آبراهام لینکلن، اولین رئیس جمهور آمریکا، او سخنرانی بزرگ و متواضع بود، او کسی بود که برده‌داری را ملغی نمود.

از هر فرصتی برای سخنرانی استفاده کنید. اگر جمع دوستانه‌ای دارید، اجازه بخواهید و متن کوتاهی را با حرارت برایشان بخوانید. اگر در کلاسی شرکت می‌کنید، اجازه بخواهید و با یک سخنرانی چند دقیقه‌ای برای هم کلاسی‌هایتان، فن سخنوری خود ارائه دهید. یادتان باشد اگر در ابتدا کارتان چندان خوب نیست قرار نیست همیشه اینگونه بماند. با هر چه بیشتر سخن گفتن ترس شما بسیار کاهش پیدا خواهد کرد و روزی خواهد رسید که از سخنرانی لذت خواهید برد.

فن سخنوری در هنگام سخنرانی

راه‌هایی برای کاهش استرس و ترس قبل و حین سخنرانی و فن سخنوری وجود دارد که مختصراً به آن‌ها اشاره می‌کنم:

  • قبل از شروع صحبت از راه بینی چند نفس عمیق بکشید‌، و  آن را به آرامی از دهان خارج کنید. حتی می‌توانید حین سخن گفتن نیز نفس‌های عمیقی بکشید، البته طوری که صدای آن در بلند گو پخش نشود.
  • کمی شانه‌هایتان را بالا و پائین بیندازید گویی دارید رفتار میمون‌ها را تقلید می‌کنید. بگذارید سفتی عضلاتتان باز شود.
  • کمی آب بنوشید.
  • سعی کنید نور سالن را کم کنید.
  • شب قبل از سخنرانی از تکنیک تخیلِ صحنه سخنرانی استفاده کنید، چشم‌هایتان را ببندید. خود را لبخند زنان در حال راه رفتن روی سن تصور کنید، برای افرادی که در طبقه بالای سالن نشسته‌اند دست تکان دهید و فریاد بزنید که دوستشان دارید، یکی از حضار که به سمتتان می‌آید را در آغوش بگیرید… اجازه دهید روحتان از تنتان جدا شود و برود هر کاری می‌خواهد انجام دهد. تصور کردن، خیال‌پردازی و خود را در جایگاه یک سخنران تصور کردن می‌تواند به شما برای اینکه سخنران بزرگی شوید کمک کند.
  • بپذیرید که ترس طبیعی است و ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد.
  • یادتان باشد معمولاً مقداری پس از گذشت سخرانی میزان استرس کاهش می‌یابد.

در بخش بعد با شما در مورد اصول دیگر فن سخنوری و راهکارهای آن صحبت خواهم کرد .
شما عزیزان می‌توانید برای آگاهی از کلاسهای عملی فن سخنوری و یا تهیه فیلم های آموزشی فن سخنوری با مؤسسه رادین در تماس باشید.

 

در صورت مفید بودن این مطلب برای شما لطفاً آن را به اشتراک بگذارید.

درباره پیش‌فرض سایت

استاد دانشگاه - حقوق، MBA و DBA - تدریس دوره‌های فن سخنوری، فنون مدیریت و کسب و کار، فنون بازاریابی

1 پاسخ به فن سخنوری و سخنرانی بخش اول
  1. مثل همیشه عالی و بی نقص ممنون از تلاش مستمر شما


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *