قصه گویی و تصویرسازی

در بخش های پیشین از سری مجموعه آموزشهای سخنرانی و فن بیان در مورد مباحث مختلفی همچون نقش زبان بدن در سخنرانی، اهمیت یک آغاز خوب برای سخنرانی، حذف تکه کلام ها، نقش تمرین در سخنرانی خوب و چندین موضوع دیگر صحبت نمودیم. در این قسمت قصد دارم در مورد اهمیت قصه گویی و تصویرسازی برای شما سخن بگویم.

ای کاش هر انسانی بداند معجزه‌گر است و عصای اعجازش کلام اوست

اهمیت قصه گویی و تصویرسازی

خداوند آدمی را با طبعی آفرید که قصه را دوست دارد. قرآن کتاب مسلمانان سراسر قصه است. از قصه موسی و ابراهیم و یونس و قوم عاد و ثمود و غیره. شاهنامه کتاب گران سنگ پارسی سراسر قصه است. چرا فردوسی، این مرد بزرگ تمامی شاهنامه را با قصه آزین کرده است؟ چرا بچه ها وقتی قصه ای برایشان تعریف می کنید آرام و راحت می نشینند و به قصه گوش می دهند؟؟ چرا از دیدن فیلم های داستانی لذت می بریم؟ همه اینها از این حقیقت سرچشمه می گیرد که روح آدمی طالب شنیدن قصه است.

انسان قصه گویی را دوست دارد

آدمی دوست دارد خود را همانند افراد داستان تصور کند و با آنها همزاد پنداری نماید. دوست دارد بداند دیگران چگونه فکر می کنند. دوست دارد بداند دیگران چگونه با مشکلات و مسائل گونگون مواجه می شوند. دوست دارد خود را در جایی غیر از آنچه در آن قرار دارد تصور کند و شاید باور کند که دنیای دیگری غیر از دنیایی که در آن قرار دارد وجو دارد. و این سخن را از من بپذیرید که آدمیان دوست دارند خیلی چیزها را باور کنند….

فرانسیس بیکن

فرانسیس بیکن: سخنران، دانشمند و فیلسوف انگلیسی قرن ۱۶ او به واسطه دانش وسیعش سخنرانی زبردست بوده است

یک سخنران خوب از این ویژگی انسانها برای جذاب شدن سخنرانی اش استفاده می کند. هر مسئله ای را با داستانی می آمیزد و با گفتن داستان به مقصود خویش که انتقال مطلب است می رسد.
قصه گویی و تصویرسازی، نحوه پرداختن قصه، نحوه تصویرسازی داستان و نحوه ارتباط داستان با موضوع سخنرانی، به خودی خود مهارتی است که نیاز به یادگیری و آموزش دارد. شما می توانید برای اطلاع از کلاسهای آموزشی و تهیه فیلم های آموزشی سخنرانی و فن بیان با موسسه رادین در تماس باشید.

ثبت نام در مؤسسه رادین

ثبت نام در مؤسسه رادین

در صورت مفید بودن این مطلب برای شما لطفاً آن را به اشتراک بگذارید.

درباره پیش‌فرض سایت

استاد دانشگاه - حقوق، MBA و DBA - تدریس دوره‌های فن سخنوری، فنون مدیریت و کسب و کار، فنون بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *